Koncentračný tábor ?

Autor: Michal Demčák | 18.12.2013 o 22:58 | (upravené 21.12.2013 o 23:46) Karma článku: 3,25 | Prečítané:  340x

Po tom ako sa nám dostali materiály o finančných rôznych dotáciách ktoré plynú do našej dediny , sme sa šli oboznámiť o realite do starej rómskej osady .

Bytovka v starej rómskej osade je prvou vecou na zozname. To čo sme tam nakrutili je neuveriteľne !Bytovka v starej rómskej osade je prvou vecou na zozname. To čo sme tam nakrutili je neuveriteľne !Michal Demčák

 

Chceme poukázať načo plynú peniaze s rôznych fondov a dotácii do našej obce Čičava .

2. decembra vo voľbách do orgánov samosprávy bol zvolený Ing. Ladislav Kalafa, rodák z obce. Funkcie sa ujal 30. 12. 2006 zložením sľubu.

Počet obyvateľov v dedine je 1148 v súčasnosti s toho približne 60% tvoria rómsky obyvatelia, v obci sú dve rómske osady stará a nová .  Postupne vám poukážeme ako to v skutočnosti je .

Budem citovať článok, zdroj : http://aktualne.atlas.sk/starosta-zvysit-zivotnu-uroven-romov-znamena-zlepsit-zivot-majority/slovensko/spolocnost/

Starosta: Zvýšiť životnú úroveň Rómov znamená zlepšiť život majority

 

BRATISLAVA - "Predstavme si, že je medzi Rómami a majoritou štrk. Je na nás, či z neho postavíme múr alebo cestu," hovorí za obec Čičava Ladislav Kalafa, jeden zo starostov, ktorí v európskom priestore získali ocenenie za maximálne využitie euro fondov pri začleňovaní Rómov.

Osem slovenských obcí sa nedávno blyslo, keď Európe ukázali, ako vedia zlepšovať vzájomné vzťahy medzi Rómami a väčšinovou spoločnosťou. Z nich štyri - Čičava, Raslavice, Nitra nad Ipľom a Spišský Hrhov - získali ocenenie za svoju prácu pri začleňovaní chudobných.

Firma musí zamestnať Róma

Keď obec Čičava získala financie pre projekt bývanie, starosta si postavil hlavu na podmienke, že firma, ktorá získa zákazku, musí zamestnať aj Rómov z osady. Jej majiteľ podľa starostu Kalafu túto požiadavku nechcel akceptovať s tým, že mu to neukladá zákon o verejnom obstarávaní. Nakoniec ale ustúpil, zamestnal troch Rómov. Po takmer roku a pol zamestnáva už tridsať ľudí z osady.

V Čičave tvoria Rómovia, ktorí žijú v dvoch koncentrovaných štvrtiach, väčšinu. "Pokiaľ chcem riešiť problémy Rómov, bez nich sa to nedá. Všetky rozhodnutia sme prijímali cez rómske rady. Od projektov rušenia nočného hluku až po likvidáciu čiernych skládok. Spolupráca sa mi doteraz oplatila," tvrdí starosta.

Obec Rómov začala začleňovať už v 90. rokoch. Doposiaľ spoločne s nimi vybudovala 62 bytov nižšieho štandardu, osvetlenie a kanalizáciu. Podľa Kalafu robili všetko preto, aby zvýšili životnú úroveň obce ako celku. Zatiaľ akoby unikalo to, že keď sa zvýši životná úroveň Rómov, zvýši sa životná úroveň aj u majority, povedal.

Čo sa nepodarilo? Zaviesť povinnú predškolskú výchovu. Dôvod? Peniaze. "Deti, ktoré navštevujú materskú školu, sa potom pekne rozvíjajú. Ale tieto opatrenia vyžadujú finančné zdroje, začali sme na tom pracovať, pretože u nás je požiadavka pri rómskych deťoch trikrát vyššia a mi jednoducho nemáme kapacity.

 

 

Podľa toho zdroja vyplýva že v dedine je všetko v poriadku ale ,po výzve o pomoc našich  spoluobčanov sme zistili skutočnosti o ktorých vás budeme postupne oboznamovať.

Tu sú rôzne dotácia a fondy ktoré nadobudla obec za pôsobenia p. Ing. Ladislava Kalafu.

2007

  • Zdotácie MF SR aÚV pre RK - rekonštrukcia obecného rozhlasu, výmena žumpy vstarej rómskej osade aobytná bunka. Bol navýšený majetok obce o5,4 mil. Sk

2008

  • 22. decembra, rozhodnutím ÚS SR, na základe sťažnosti Márie Nehilovej sa konali nové voľby starostu obce. Do funkcie starobu obce bol zvolený opäť Ing. Ladislav Kalafa. Funkcie sa ujal 6. 12. 2008 zložením sľubu.

2009

  • Úrad vlády SR prispel čiastkou 1,2 mil. Sk. OZ na svojom zasadnutí dňa 31. júla schválilo prevádzkový poriadok multifunkčného ihriska apoplatky za jeho užívanie.
  • 2. septembra bola odovzdaná investorovi (PEhAES Prešov) 8 b.j. SRO krealizácii nadstavby - oprava strechy. Nadstavbou vznikli štyri samostatné nájomné byty. Celkové náklady stavby dosahujú výšku do 76000 €, na ktoré sme dostali dotáciu zMV aRR SR.
  • Realizovalo sa individuálne napojenie pitnej vody pre 25 b.j., zdotácie zÚV pre RK vo výške 10000 €.
  • 21. septembra MF SR aMV poskytli dotáciu na výmenu okien adverí na budove MŠ vsume cez 18000 €.

2010

  • Vmarci zFondu sociálneho rozvoja azEurópskeho sociálneho fondu dostala obec na projekt Podpora integrácie znevýhodnených amarginalizovaných rómskych príslušníkov na trh práce vobci Čičava nenávratný finančný príspevok vo výške 156837,96 €. Cieľom projektu je zabezpečiť prostredníctvom realizácie počítačových kurzov zlepšenie prístupu ohrozených skupín obyvateľstva na pracovný trh, zlepšiť kvalitu poskytovania sociálnych služieb azvýšiť počet pracovných príležitostí vobci.
  • 12. marca Ministerstvo hospodárstva SR vrámci opatrenia Budovanie aosvetlenie miest aobcí schválila žiadosť onenávratný finančný príspevok vo výške 112025, 40 €.

2012

  • Popri kultúrnom a spoločenskom zbližovaní majoritnej a minoritnej časti verejnosti si obec Čičava dáva záležať aj na budovaní občianskej infraštruktúry. Na tento účel získala v minulom roku z regionálneho operačného programu viac ako 2 mil. Eur na výstavbu kanalizácie a ČOV, rekonštrukciu mosta k novej rómskej osade, rekonštrukciu miestnych komunikácií, výstavbu chodníkov, rekonštrukciu elektrickej siete a opravu toku miestneho potoka s prítokmi v starej rómskej osade, vrátane terénnych úprav. Termín ukončenia projektu je v októbri 2012.

Spolu: 2 591 943,36

Kurz SK 30,1260  :78 084 844 SKK

Zdroj : http://www.cicava.ocu.sk

čísla niesu koncove pretože sme sa zatial nedostali k podrobnejšim informaciam .

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.


Už ste čítali?